Mythopoeia & Lore

Mythopoeia & Lore

146177288014736414


Лор (англ. lore «знання, передання», іноді також [1]: back, він англ. background – «фон, задній план») – сукупність матеріалів, що розкривають фантастичний всесвіт (літературний, ігровий, змішаний). Сюди відносять статті та книги (у випадку ігор також – внутрішньо-ігрові), які містять інформацію популярного або стилізованого під художній (як варіант, частотно – міфопоетичний) викладу базових чи деталізованих відомостей про онтологію, космологію, космографію, космогонію, есхатологію, хронологію, культурологію, пантеони, природні умови, живий та надприродній (при наявності) світ, раси, політії, фракції, страти, класи персонажів, субкультури, персоналії авторського всесвіту і т. д. і т. п.

1461772192167254327

Приклад космології в «The Elder Scrolls»

1461772032150278643

Приклад картографії в «The Elder Scrolls»

dreamworld

0_7b428_716368d4_orig

0_c2f2c_6f03f921_orig

«Dreamlands» в мультивсесвіті «Mythos Cthulhu» 

Насамперед літературні твори й раніше містили та виявляли розлогі та детальні описи авторських всесвітів: згадаймо, до прикладу, «Божественну комедію» Данте або «Розу світу» Д. Андрєєва.

!

1308-1321. «La Divina Commedia. Il poema»

Infographic: «Course Hero» (2006-2019)

Inferno

Міфологічна топографія Інферно

Схема_Шаданакара

Космографія Шаданакара

у «Розі світу» (1958)

Данііла Андрєєва (https://is.gd/JDTicO)

Проте виникнення лору як такого бере початки від авторських та міжавторських експериментів із світами, характерною для інтермедіальної доби «постмодернізації» культури («Міфи Ктулху» Г. Ф. Лавкрафта, умовного «Вавилонського циклу» та «Тльон, Укбар, Орбіс Терціус» Х. Л. Борхеса, «Гра в бісер» Г. Гессе), віхової для жанру фентезі діяльності Оксфордського кола (Дж. Р. Р. Толкін та К. С. Льюїс).

Tlön, Uqbar, Orbis Tertius

1940. «Tlön, Uqbar, Orbis Tertius» Х. Л. Борхеса

І нарешті – появи «контркультурної» фантастики «нової хвилі».

101660

1965. «Dune» – ікона «new wave»

efsefs

1965-2017. «Duniverse»

Останнє вже безпосередньо передувало «постструктуралістському звороту» в посмодернізмі та комп’ютеризації, що вела до витворення віртуальних світів, в тому числі «масових» рольових онлайн-ігор

Atys-ryzom2

Різоматична космографія MMORPG «Saga of Ryzom» (Nevrax) (2004): 

Atys, the layered world of Ryzom (https://is.gd/GNeYlG)

Найбільш розповсюджені жанри, які послуговуються власним деталізованим лором є:

  • фентезі;
  • наукова фантастика (особливо корелююча з фентезі космоопера);
  • містика (найяскравіший приклад тут – гностичний мультиверсум серії «Silent Hill(s)» або всесвіти в жанрі сплаттерпанку, розроблені Клайвом Баркером).

Наразі лор багатьох фантастичних всесвітів набуває колективного авторства і сильно постмодернізується, що коріниться в самій появі постмодерністського фентезі: «Хронік Амбера» Р. Желязни, Мультивсесвіту М. Муркока, «Темної Вежі» Стівена Кінга. Ця тенденція найповніше виражена ультимативним за масштабами мультивсесвітітом Умбри в фундуючому готікпанк «World of Darkness» та його метаплоті (слід нагадати, що сама компанія-виробник, «White Wolf», названа так на честь Елріка з Мелнібоне, іпостасі Вічного Чемпіона Мультивсесвіту М. Муркока, і мала також власне видавництво, в якому випускала книги цього автора). Крім того, М. Муркок доклався до заснування мультивсесвіту «Warhammer», що в свою чергу оформив канон т. зв. grimdark‘у (який, щоправда, в подальшому вивільнився від гротескно-батетичних форм провідника стилю і став – подібно нуару або готік-панку – позначати «затемнені» реалізмом, натуралізмом та брутальністю варіації жанрів: такими, до приладу, стали фентезі-світи «Відьмака», «Готики» та «Пісень Льоду та Полум’я», «затемненість» яких ще не сягає рівня dark fantasy, але не полишає вільних від загальної скверни утопійних сфер, якими наприклад були Шир або Гоббітон, Сірі Гавані тощо у «Легендаріумі Середзем’я» або просякнутий Чудом прихисток світлих душ, Острів Аслана в «Підкорювачі Зорі»). Окрім згаданого «World of Darkness» вершина конструктивної «постмодернізації» лору виявилась в контексті пов’язання раніше абстрактних та непояснених фентезі-світів, що в культурно-цивілізаційному та технологічному плані перебувають на рівні умовного високого Середньовіччя Західнохристиянського світу із вкрапленням інших епох та культур, із реальною космологією та земним континуумом. Таке бачимо в «Відьмаку» («сполучення сфер») – й в найбільш довершеному вигляді  – у «Pathfinder»

Покликання:

[1] https://www.ixbt.com/live/games/nuzhno-li-znat-lorbek-igrovoy-vselennoy.html

Кирило Степанян


Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s