Володимир Лагодич. В сталевих грозах Західного фронту

Володимир Лагодич

В сталевих грозах Західного фронту

41K4juO1lzL._SX310_BO1,204,203,200_ (1) - копия.jpg


Одним з найбільш суперечливих явищ, що відбуваються з волі людини є війна. Війна, що супроводжує людство із самого початку часів. Явище, що в очах одних постає в образі воїна, в очах інших – в образі смерті. З одного боку – це руйнування і загибель, з іншого, для когось – вищий прояв життя. Бо які тільки емоції можуть виникнути з одного лише слова: страх, радість, гнів, наснага. Найважливіше те, що всі ці почуття можуть захлеснути одночасно. Скільки великих цитат згадується: від прагматичних до сентиментальних. Настільки полярних і різношерстих думок, здається, немає більше ні про що в світі.

Війна вплетена в людську сутність та свідомість – в таких роздумах, можна прийти до парадоксального висновку: війна це і є людина бо де, в яких ще умовах, можуть розкритись взагалі всі людські якості? Боягузтво, вірність, хитрість, розум, авантюризм, фанатизм, жорстокість.

У кожної людини відношення до війни формується індивідуально. Хтось в ранні роки пізнав її, втративши близьких, домівку, а хтось виріс в тепличних умовах і жадає лізти в окопи.

Хтось її досліджує, намагаючись залишитись осторонь – як наглядач, фіксуючи сухі факти. Але, лише намагається.

Хтось бравий вояка, чий сенс життя – боротися, інший – зніжений інтелігент, який побіжить від пострілу.

Людей багато, думок ще більше, але всю правду про війну можуть розповісти лише ті, хто знайомий з нею особисто.

В старшій школі познайомився із твором, автор якого ставився до війни з глибоким презирством. «На Західному фронті без змін» – сама ця назва наганяла сум. Це відчуття переслідувало мене до кінця, як і будь-якого іншого читача.

dsfdfs.png

Безумовно, Еріх Марія Ремарк мав талант, твір з художньої точки зору достойний. Але, там не було самої війни – лише кілька ключових мотивів, виділених письменником: зустріч із французькими дівицями, що жаліють головного героя – по суті, плач за втраченою юністю; момент із вбитим французьким солдатом – «Якби не війна, ми б усі були друзями». Під кінець усі улюблені читачем герої взагалі помирають, перетворюючи твір Ремарка у істеричний крик жалю.

78955947_547452945834553_438581590453387264_n.jpg

Через п’ять років настала пора головного антагоніста Ремарка – Ернста Юнгера, із «Сталевими грозами». Можливо, назва була обрана не просто так – «сталеві грози» це не тільки маса металу – кулі, міни, гранати, осколки та шрапнель.

Назва уособлює феноменальність війни, як явища у прояві технологій. Відносно неї, перед поколінням Юнгера та Ремарка стояв вибір – проявити здібності, або стати черговою забутою жертвою війни.

79337459_547453122501202_5767133036818726912_n.jpg

Сама книга написана жорстким телеграфним стилем, що виробився в автора на фоні того, що побачити вже неможливо. Не можна у «Сталевих…» побачити емоційних переживань чи описів природи.

Однак, цінність твору Юнгера в іншому – читач бачить тут ту саму війну. Жорстоку, небезпечну та водночас – парадоксальним, проте природним чином притягуючу. А також – її справжнє обличчя. Проте, автор залишився вірним війні – хоча смерть постійно притягала солдата до себе. Найдивніше в творі те, що автор обійшовся без романтизації. На кожній сторінці бачимо вбивство, описане неначе побутова замітка. «Побутова» смерть відображена, як звична річ – приміром, співіснування із мирним населенням.

Найбільшу бурю емоцій викликає найголовніше – описи боїв (зокрема останній розділ, з описом Весняного наступу німецької армії). Це найдинамічніша картина. Картина війни та руху.

До життя можна відноситись по-різному, і на фоні цих двох творів, можна прогледіти різкий контраст сприйняття війни.

Перший автор – пацифіст, що сприйняв війну, як беззмістовне явище, що супроводжується стражданням.

Другий – мілітарист із сильною волею, для якого війна стала випробуванням його духу воїна.

І що найважливіше, Еріх Марія Ремарк описує становище людини на війні, тоді як Ернст Юнгер – розкриває сутність війни.


 

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s