А. Планелс де ла Маз. Про антропологічний експеримент в Марамуреші

А. Планелс де ла Маз

Про антропологічний експеримент в Марамуреші

orig.jpg


Пропонуємо Вашій увазі короткий матеріал про антропологічний експеримент в Марамуреші, що перегукується із суфійською притчею.


Кендалл Уолтон зазначає, що сучасні маніфестації вигадки в кіно, літературі, відеоіграх походять з дитячих ігор. Ігрове і вигадане завжди йшли поряд, так як багато ігор побудовані навколо штучного розширення реальності, створення прошарків вигадки, він наводить свій відомий приклад дітей, що грають в лісі та уявляють, що пні – це ведмеді.

0_1034d3_210b3711_orig.jpg

Томас Павел робить важливе зауваження про те, що зробити розмежування вигаданого і реального не завжди легко. У своїй роботі «Fictional Worlds» (1986) він розповідає історію одного антропологічного дослідження в Марамуреші, де була виявлена ​​легенда про юнака, який за день до свого весілля побачив в горах фею, вона його приревнувала та зіштовхнула, і його знайшли мертвим пастухи. Антрополог дізнався, що цій легенді всього 40 років, а наречена юнака досі жива, розпитав її та дізнався, що це була випадковість, її коханий просто спіткнувся і впав з великої висоти. Коли антрополог повернувся в село, всі почали його переконувати, що упущення феї з історії в оповіданні нареченої не вірно, і це викликано психологічною травмою. Так, що легенда була реальністю, а свідчення нареченої – брехнею. Антрополог завершив своє розслідування наступним висновком: «Хіба легенда не була більш правдивою, аніж справжня історія, якщо вона надавала історії більшої глибини і багатства, розкриваючи трагічну долю?». Приклад Павела чітко показує, що розрізнення вигадки сильно залежить від культурних традицій, соціального та політичного контексту. Сам же румунський вчений вважав, що вигадка – поняття прагматичне і семантичне, оскільки організація космічного простору підпорядковується прагматичним причинам, а його структура – чисто семантична.

124a909330f37b9ce967112e3a0e54e6.jpg


Кендалл Уолтон отмечает, что современные манифестации вымысла в кино, литературе, видеоиграх происходят из детских игр. Игровое и вымышленное всегда шли рука об руку, т. к. многие игры построены вокруг искусственного расширения реальности, создания слоев вымысла, он приводит свой известный пример детей, играющих в лесу и воображающих, что пеньки – это медведи.

Томас Павел делает важное замечание о том, что сделать разграничение вымышленного и реального не всегда легко. В своей работе «Fictional Worlds» (1986) он рассказывает историю одного антропологического исследования в Марамуреше (Трансильвания), где была обнаружена легенда о юноше, который за день до своей свадьбы повидал в горах фею, она его приревновала и столкнула, и его нашли мертвым пастухи. Антрополог узнал, что этой легенде всего 40 лет, а невеста юноши еще жива, расспросил ее и узнал, что это была случайность, ее возлюбленный просто споткнулся и упал с большой высоты. Когда антрополог вернулся в деревню, все начали его убеждать, что упущение феи из истории в рассказе невесты не верно, и это вызвано психологической травмой. Так, что легенда была реальностью, а свидетельство невесты – ложью. Антрополог завершил свое расследование следующим заключением: «Разве легенда не была более правдивой, чем настоящая история, если она придавала истории большую глубину и богатство, раскрывая трагическую судьбу?». Пример Павела четко показывает, что различение вымысла сильно зависит от культурных традиций, социального и политического контекста. Сам же румынский ученый считал, что вымысел – понятие прагматическое и семантическое, поскольку организация космического пространства подчиняется прагматическим причинам, а его структура – чисто семантическая.


Джерело: А. Планеллс де ла Маз. «Возможные миры и видеоигры: Возможность, виртуальность, вымысел».


 

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s